fbpx

Funnel Sistemi Kurup KPI ile Ölçme

Funnel

FUNNEL MANTIĞI

Dijital dünyadaki sales funnel (satış hunisi), konvansiyonel satış sisteminde olduğu gibi süreci doğrusal çizgi olarak ele almıyor. Geliştirilmiş modern sistem satış hunisi mantığında potansiyel müşterileri dönüşüme veya satışa odaklamak  yerine, kitlenize kaliteli bir deneyim yaşatmak esas alınıyor. 

Bunun temel sebebi çağımızda kişiler pozitif deneyimler yaşamadıkları zaman ilgili ürün veya hizmetten en kısa sürede uzaklaşıyorlar. Bizim kuracağımız Funnel sistemi tam olarak bu soruna çözüm üretiyor. Aşağıda klasik Funnel sisteminin 4 aşaması görsel açıdan incelenmiştir.

Klasik Olarak Kullanılan Standart 4 Aşamalı Funnel ;

 • Hedef kitle analizi ile potansiyel müşterileri çekme
 • Müşterileri marka ve değerlerinizle ilişkilendirme
 • Müşterilerin karar verme aşamasını yönetme
 • Satış veya dönüşüm

funnel sistemi ve kpi ile ölçme

Günümüz dünyasında müşteriler kaliteli hizmet veya ürün deneyimi alamadıkları  zaman satın alma/dönüşüm işlemini gerçekleştirmiyorlar. Hedef kitlenizi yapılan analizler sonucu belirledikten sonra süreç onlara hitap eden kampanyalar, sunduğunuz kolaylıklar ve firmanızın verdiği güven hissi temelinde ilerliyor.  

Kurguladığımız sales funnel (satış hunisi) sistemi teknolojinin tüm özelliklerinden faydalanmakla beraber  hedef kitlemizin duygularına  hitap ederek müşteri memnuniyeti esaslı, sürdürülebilir politikalardan oluşturulmalıdır. Tüm dünyada insanların sosyal medyada geçirdikleri süre düşünüldüğü zaman reklamcılık yeni bir boyut kazanmıştır. 

Funnel sisteminin ilk ve en geniş halkası olan hedef kitleye ulaşıp dikkat çekme işlemi artık instagram, facebook, reels videoları ve google ads üzerinden yapılıyor. Daha sonra bu analizler google toolları ile detaylı inceleme sürecinden geçirilip potansiyel müşterilerinizin verileri değerlendirilerek onlara ‘’kişisel deneyimler yaşatma’’ imkanı sunuluyor. 

Bu sayede kurulan funnel sisteminin müşteri memnuniyeti esaslı, uzun vadeli ve sürdürülebilir olması sağlanıyor.

Geliştirilmiş 6 Aşamalı Funnel ;

 • Hedef kitle analizi ile potansiyel müşterileri çekme
 • Müşterileri marka ve değerlerinizle ilişkilendirme
 • Müşterilerin karar verme aşamasını yönetme
 • Müşterilerin niyetlerini belirleme
 • Değerlendirme ve analiz süreci
 • Satın alma veya dönüşüm sağlama

Funnel sistemindeki müşteri verileri şirkette yetkili olan kullanıcılara açıktır. Bu sayede müşterilerle iletişime geçen kişinin kim olduğundan ziyade sistem hafızasında kayıtlı bilgiler ön plana çıkıyor. Başka bir deyişle kişiler geçici sistem baki oluyor. Günümüzde bunun en güzel örneği bankaların kullandığı veri havuzudur. 

Hedef kitleye ulaştıktan sonra bilgilerini havuzda toplayarak müşteriye özel kampanyalar sunup kullandıkları sosyal medya ve uygulamalarla farkındalığı her zaman üst düzeyde tutarlar. 

Size sundukları hizmetle ilgili geri dönüş ve bilgilendirmelerinizi değerlendirir, ihtiyaçlarınız (niyetiniz)  doğrultusunda analizler yaparak sizi satın almaya (kredi,kredi kartı, mevduat hesabı,bireysel emeklilik, yatırım fonları vs) yönlendirir. 

Kurulan bu funnel sistemi müşteri memnuniyeti odaklı olup, kişisel deneyimleri ön plana çıkararak uzun vadede sürdürülebilir ticaretin fevkalade bir örneğidir. 

Seorey şirketi olarak kurduğumuz çok kanallı entegrasyon sistemi sayesinde ekibimiz tüm platformlardan gelen (facbook instagram youtube  google ads …) verileri büyüklüğü farketmeksizin en ince ayrıntısına kadar analiz ederek şirketinizin bilinirliliğini artırma, marka değeri oluşturma, mevcut ve potansiyel müşterilerden maksimum dönüşüm alma esasları ile sürdürülebilir bir funnel sistemi kurmaktadır. 

Kurulan bu funnel sisteminde ekibimizin düzenli olarak yaptığı SEO ve Reklam optimizasyonları sayesinde size sadece aylık raporları ve net kazancınızı kontrol etmek kalır. Unutmayın biz ticaret yapmıyor, iş ortaklarımız ile değer ve güven odaklı yol arkadaşlığı süreci planlıyoruz. 

Girişim ve fikirlerinizi sürecin en başından itibaren ( hedef kitle analizi, pazar araştırması, web sitesi kurulumu, içerik üretimi, SEO çalışması, google ads ve sosyal medyada reklam kampanyaları oluşturma, düzenli güncellemeler ve optimizasyonlar, elde edilen verilerin analizi ve raporlama) detaylı bir analiz yaparak, size uygun yol haritasını oluşturuyoruz.

Yukarıda temel olarak ele aldığımız Funnel sistemi oluşturulduktan sonra süreç nasıl devam edecek ? Bu noktada üretmiş olduğumuz sistemin verimli ve sürdürülebilir olması için KPI (Key Performance Indicator) devreye giriyor.

KPI Nedir ?

Key Performance Indicator yani Temel (Kilit) Performans Göstergeleri; kurulan sistemin analizini esas aldığınız kriterler doğrultusunda ölçümlendirmenizi sağlar. Bu kriterler piyasanın toplam hacmi veya rakiplerinizin piyasadaki işlem hacmi olabileceği gibi sizin şirketinizin süreç içerisindeki gelişimi de olabilir. 

Geçen yıla oranla müşteri memnuniyeti istatistikleri, büyüme oranınız, personel memnuniyeti değerlendirmesi, işlem hacmi artışı, marka bilinirliği ve piyasa değerinizin artış oranı gibi birçok farklı alanda ölçümler yapılabilir. 

Peki KPI değerlendirmesi yaparken esas alınan kriterler nelerdir ?

 • Gerçekçilik : Bir şirketin hedefleri belirlenirken doğru analizler yapılarak ulaşılabilir ve gerçekçi olması esas alınmalıdır. Aksi takdirde personel motivasyonu negatif etkilenerek amaçtan uzaklaşılır. 
 • Ölçülebilirlik : Net olmayan her hedef çalışanın motivasyonunu düşüreceği gibi onları başarısızda hissettirir. Bu duruma psikolojik olarak yaklaşacak olursak, hedeflerin sayısal bir veri içermesi en uygunu olmakla beraber eğer mümkün değilse belirli bir konusu olmalıdır ki çalışanlar işi başarmanın vermiş olduğu manevi hazzı yaşayabilsin.
 • Zamanlama : Belirlenen her hedefin bir son teslim tarihi olması gerekmektedir. Farklı bir açıdan bakacak olursak, hedeflenen işlemi basamaklandırarak ara kontroller sayesinde projenin nihai sonuca ulaşım aşamaları daha etkin bir şekilde yönetilebilir. Belirlenen zaman dilimi içerisinde çalışanlar ve yöneticilerin daha etkili bir iletişim kurmaları sağlanır.

Dijital dünyada satış ve pazarlama yaptığınızı düşünelim. Daha önce bahsetmiş olduğumuz Funnel sistemi ile online dünyanın kapılarından içeri girdiniz. WEB siteniz hazır içerikleriniz doğru ve uygun formatta seçilmiş SEO çalışmanız yapılmış, Google Ads ve çeşitli sosyal medya hesaplarında reklam kampanyalarınız başlatılarak marka bilinirliğiniz oluşturulmuş. Hesaplarınızı yöneten ekibe ve ürünlerinize çok güveniyorsunuz başarı artık sizin için kaçınılmaz !!! Peki ilerleyen süreçte KPI ‘larınız hangi temel başlıklar altında raporlanacak ? 

Özellikle E-Ticaret siteleri için kurulan Funnel değerlendirilerken kullanılan bazı temel raporlamalar şunlardır ;

 • Trafik : KPI’nın en temel ve yaygın göstergelerinden birisidir.Web sitenize gelen trafiğin, saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık değişimleri size ziyaretçi etkileşimi hakkında reel raporları inceleme ve ölçme imkanı sunar. 
 • Satış Başına Maliyet : WEB sitenizi ziyaret edenlerin yürütmüş olduğunuz reklam kampanyalarından gelme oranını inceleyebilirsiniz. Ölçümlemede kullanılan Eklenti ve Uzantılar sayesinde müşteri başı maliyet sonucuna ulaşabilirsiniz. Bu sayede SEO ile elde edilen organik trafik ve Google Ads + Sosyal Medya Reklamlarından elde edilen tarfikte ayırt edilebilir.
 • Telefon Görüşmesi Analizi : Bazı işletmeler için yürütülen kampanyalarda telefon görüşmesi büyük önem arz eder. Potansiyel müşteri ve şirket arasında daha samimi bir bağ kurmayı sağladığı gibi dönüşüm oranıda diğer kanallara nazaran oldukça yüksektir.
 • Dönüşüm Oranı : Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin reel müşteriye dönüşme oranını takip etmenizi sağlar. Örneğin; ayda 10.000 ziyaret alan bir E-Ticaret sitesi 150 ürün satıyorsa o ayki dönüşüm oranı %1.5 tir. Bu sayede Piyasanın toplam hacmi ve rakiplerinizle kıyaslama yapma imkanınıda elde edersiniz.
 • Ziyaretçilerin Sitede Geçirdiği Süre: Optimize edilmesi en zor kriter olduğu söylenebilir. WEB sitenizin arama ağı anahtar kelimesi ile uyumluluğu, kullanıcı dostu ve hızlı olması, sayfa geçişlerinin kolaylığı, seçmiş olduğunuz arka fon ve yazı karakteri gibi birçok kriter bulunmaktadır. Eğer kullanıcıların büyük çoğunluğu birkaç saniye gibi çok kısa bir sürede sayfanızdan ayrılıyorsa, WEB sitenizin hızını ve alaka düzeyini kontrol etmelisiniz.

Bu yazıda siz değerli okuyuculara sıfırdan başlayarak oluşturulan bir ‘’DEĞER SİSTEMİ’’ nin temel kurulum ve değerlendirme aşamalarını basit bir dille anlatmaya çalıştım. Kısaca özetleyecek olursak; hayata geçirmek istediğiniz fikir ve projeleriniz veya halihazırdaki şirketinizin geliştirlmesi için istatistiki veriler ışığında zamandan ve paradan tasarruf edip yüksek verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Günümüzde uygulanan Funnel Sistemine ve KPI değerlendirmelerine farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorsan ÜCRETSİZ ilk hızlı analiz için bizimle iletişime geç.

Paylaş