fbpx

Google Reklamları Nerede Gösterilir?

Genel
Google Reklamlarınınz nerede gösterilir, kampanya çeşitleri ve maliyeti üzerine faydalı bir blog yazısı

Google reklamları nerede gösterilir konusundan bahsedeceğiz. Dünyanın en büyük dijital platformu olan Google yerel ve global binlerce şirketin reklamını yayınlamaktadır. Yerel işletmeler, online satış yapan mağazalar, çok uluslu global şirketler … Bunların hepsine uygun reklam çeşitleri ile Google çok yönlü hizmet vermektedir.

Kurduğunuz kampanya çeşidi reklamınızın nerede gösterileceğini belirler. Seçtiğiniz kitle segmentleri ise Google’ın her kişi hakkında havuzunda oluşturduğu yaklaşık 52.000 farklı data (yaş,cinsiyet,konum,gelir,yemek alışkanlığı, alışveriş,hobi,tuttuğu takım … ) ışığında reklamınızın kimlere gösterileceğini belirler.

GOOGLE REKLAMLARI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Google Ads (Adwords) reklamlarınızın nerede gösterildiği reklam türünüzle ilgilidir. Temel olarak 5 çeşit reklam kampanyası vardır. Bu Google Reklam modelleri şu şeklidedir;

1-) Arama Ağı Reklamları

2-) Görüntülü Reklam Ağı

3-) Alışveriş Reklamları

4-) Video Reklamları

5-) Uygulama (App) Reklamları

Bunların haricinde Google Reklam (ads) küçük işletmeler için Akıllı Reklam özelliği ile merkezi çözüm sunar. Ayrıca en güncel reklam türü olarak Google Maks. Performans reklamlarını ortaya çıkarmıştır. Tek bir kampanya ile Google genelindeki tüm kitlelere ulaşmanızı hedefler. Benzer bütçeler ile daha fazla dönüşüm elde etme olanağı sağlayan Maks. Performans kampanyaları yakın zamanda Alışveriş ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarının yerini tamamen alacak gibi duruyor.

KAMPANYA TÜRÜNE GÖRE GOOGLE REKLAMLARI GÖSTERİM YERLERİ

Arama Ağı (Search) Reklam Kampanyasını tercih ettiğiniz zaman reklamlarınız Google Aramada sonuçların üstünde ve altında gözükür. Genellikle ilk sayfada üstteki 4 site reklama ayrılmıştır. Benzer şekilde ilk sayfanın alt kısmında da reklam veren sitelere öncelik verilir. Arama Ağı Kampanyaları aynı zamanda Google Play, Alışveriş Sekmesi ve Google Haritalar ( uygulama dahil)  bölümlerinde de kullanıcılarla buluşur.

Arama Ağı Reklamlarının temel mantığı yapılan anahtar kelime çalışmaları, yazdığınız özgün ve dikkat çekici metin ile kullandığınız reklam uzantıları ( telefon, indirim kuponu, hizmetleriniz vs) planlamasıdır. Belirlediğiniz anahtar kelime ve öbeklerini Google’da aratan kullanıcılara reklamlarınız tetiklenir ve verdiğiniz tıklama başı teklif doğrultusunda anlık olarak rakiplerinizle yarışarak gösterimler gerçekleşir.

Arama Ağı ( search ) reklamlarınızın Google Panelinde Görünümü
Google Reklamları Nerede Gösterilir için en iyi örnek

Ads hesabınıza kurduğunuz Görüntülü Google Reklam Ağı Kampanyaları (GDN) tüm dünyada 35 milyondan fazla web sitesi ve uygulamada gösterilebilir. Ayrıca Youtube ve Gmail üzerinden hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Marka bilinirliğini arttırmak için en ideal reklam türüdür. Örneğin bilgisayar oyunlarına ilgi duyuyorsunuz ve sürekli blog sitelerinde yeni çıkan oyunlar hakkındaki yorumları takip ediyorsunuz. Siz o yorumları okurken sayfanın üstünde yanında sürekli en bilinen bilgisayar markalarının ve oyun konsollarının reklamı çıkar. Çünkü siz o firmaların en değerli potansiyel müşterilerisiniz. Firmalar bu sayede bilinirliğini arttırırken ilgili hedef kitlelerinin bilinçaltlarında yer eder.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları sayesinde potansiyel müşterilerinize mesajınız doğru yerde doğru zamanda stratejik bir şekilde gösterilir. Benzer segmentler ve pazardaki segmentler seçenekleri sayesinde ürünlerinizle ilgilenen kişilere yönelik reklam gösterimi yaparak yüksek dönüşüm elde etmenizi sağlar. Yeniden pazarlama reklamları ile; sitenizi önceden ziyaret edenler, ürünü sepete ekleyenler veya ödeme başlatıp satın alma işlemini tamamlamayanlar gibi çok yüksek satın alma potansiyeli olan müstakbel müşteri kitlenize ulaşma imkanı sağlar.

Görüntülü Google Reklam Ağı Kampanyalarında duyarlı reklamlar kullanılır. Boyut görünüm ve biçim olarak hemen her reklam alanına sığacak şekilde Google akıllı algoritması sayesinde otomatik olarak ayarlanır. Reklam Kampanyanıza yüklediğiniz başlık ve açıklama metninin yanı sıra resim logo video gibi ögeler uygun kombinasyon ve boyutlarda web siteleri uygulamalar youtube ve gmailde gösterime girer.

GDN Yayınlanma Yeri
GDN( Görüntülü Reklam Ağı )kampanyalarının yayınlandığı en güzel yerler gazete siteleridir.

Arama Ağı Reklamlarında belirlediğiniz anahtar kelime doğrultusunda tetiklenen ürün veya hizmetleriniz Goolge’da arama yapan  kullanıcılara ulaşır. Oluşturduğunuz Görüntülü Reklam Ağı Kampanyanızda ise satın alma döngüsünün başındaki kullanıcıların dikkatini çekme şansınız olur. Search Reklamlarından farklı olarak sattığınız ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilerinize onlar aramadan sunma imkanınız vardır.

Alışveriş Reklam Kampanyaları ise e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır. Bu kampanya için öncelikle bir Google Merchant Center hesabı açıp Google Ads hesabınıza bağlamanız gerekmektedir. Ürünlerinizi Merchant Center’a yükledikten sonra bu panelden veya Ads hesabınızdan Alışveriş Kampanyası oluşturmaya hazırsınız.

Alışveriş Reklamları sattığınız ürünlerle ilgili görsel fiyat kargo bedeli gibi detaylı bilgiler vermesi sebebi ile dönüşüm oranı yüksek bir kampanya oluşturmanızı sağlar. Alışveriş reklamları aynı diğer reklam türlerindeki gibi rakiplerinizle anlık olarak reklam açık artırmasına katılır. Belirlemiş olduğunuz tıklama başına maliyet (TBM) ile ödeme yaparsınız.

Alışveriş Reklam Kampanyalarınızın Google Panelinde Görünümü
Alışveriş Reklam Kampanyalarınızın Google Reklam Alışveriş Panelinde Görünümü

Merchant Center’a ürün feed’inizi yükledikten sonra ücretsiz gösterimler ve alışveriş reklam gösterimleri olarak iki farklı konum yer alacaktır. Alışveriş reklamları arama ağının yanında ve üst sekmedeki alışveriş ibaresi tıklandığında gösterilir. Türkiye’de 2020 yılında 10 Ağustos itibarı ile Rekabet Kurumu davası sonucu Alışveriş Reklamları Arama Ağından kaldırılmıştır. Bu davada Google eşine fazla rastlanılmayan bir örnek olarak 98 milyon 354 bin tl para cezası ödemiştir.

Video Reklamları, Google Reklam hesabınızdan kurulurken temel olarak 3 kritere dayanır; atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar ve feed içi video reklamlar. Atlanabilir reklam biçimi ne zaman kullanılmalı

YouTube’da Google video iş ortakları web siteleriyle uygulamalarındaki diğer videolar oynatılmadan önce, oynatılırken veya oynatıldıktan sonra tanıtımını yapmak istediğiniz video içerikleriniz olduğunda atlanabilir yayın içi reklamları kullanabilirsiniz. Atlanabilir yayın içi reklamlar, reklamınızın gösterileceği videolar oynatılmadan önce, oynama aşamasında veya oynatıldıktan sonra gösterilebilir. Kullanıcılar reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

Atlanabilir Youtube Reklam Örneği

Ödeme yöntemi ise GBM (Görüntüleme Başı Maliyet ) teklifini tercih ederseniz, izleyici videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşimde bulunduğunda (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

Hedef BGBM ( Bin Gösterim Başına Maliyet ) , Hedef EBM  (Edinme Başına Maliyet ) ve Dönüşümleri Artırma Teklifi stratejilerini kullandığınızda ise gösterim sayısına göre ödeme yaparsınız.

Atlanamayan yayın içi reklamlar ise maksimum 15 saniye uzunluğunda olmalıdır ve atlanabilir reklamlarda olduğu gibi reklamınızın yayınlanacağı videoların öncesinde, sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Aynı şekilde Youtube’da Google video iş ortağı ve web sitelerindeki veya uygulamalarındaki diğer videoları izleyen tüm kullanıcılara reklam videonuz gösterilebilir. Atlanamayan yayın içi reklamlarda Hedef BGBM teklifi ile reklama çıkılır. Bu nedenle gösterim sayısına göre Google sizden ödeme alır.

Feed içi video reklamlarınız ise Youtube videolarının yan tarafında, Youtube arama sonucu bölümünde veya mobil cihazlar için Youtube anasayfasında izleyicilerin karşısına çıkartılır. Videonuzun küçük bir resmi ve birkaç satırlık metin ile reklam oluşturulur. Kullanıcıları tıklamaya davet etmesi ise standart bir prosedür olarak sunulur. Yalnızca kullanıcılar tıklama yaparsa Google Reklam (ads) tarafından ücretlendirilirsiniz.

Uygulama Reklam Kampanyalarınız ise Google Arama, Google Play, Youtube, Keşfet ve diğer uygulamalar dahil olmak üzere, Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı olarak yayın yapar. Bu kampanya için Google sizden metin (Başlık maksimum 30 karakter, açıklama maksimum 90 karakter)  resim, video ve mümkünse HTML5 ögelerini isteyecektir. Uygulama kampanyalarında otomatik hedefleme kullanılır. Bu nedenle reklamlarınızın nerede görüneceğini belirlemek için anahtar kelime veya yerleşim seçmeniz gerekmez. Reklamlarınız Google tarafınfa Etkileşim Başı Maliyet ile ücretlendirilir.

Google Reklam Üzerine Son Söz

Bu yazımızda Google Reklam (Ads) panelinde en yaygın kullanılan 5 farklı reklam kampanyası çeşidi için google reklam nasıl verilir, oluşturulan reklamların nasıl ücretlendirileceğini ve nerelerde gösterime gireceğini kısa ve anlaşılır şekilde sizlere aktarmaya çalıştım. Paylaştığım ekran görüntüleri ile Google reklamlarının karşımıza nasıl çıktığını daha anlaşılır hale getirdiğimi ümit ediyorum. Umarım yazıyı keyifle okumuşsunuzdur. Diğer blog yazılarımıza da  göz atmayı unutmayın. SeoRey ailesi olarak ‘’ bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanıyor ’’, keyifle yeni blog konularımızı yazmaya devam ediyoruz.

Paylaş