fbpx

Dönüşüm Oranı Nedir Nasıl Artırılır 10 Kritik İpucu

Genel

Dönüşüm Oranı Nedir Nasıl Artırılır
10 Kritik İpucu

E-ticaret danışmanlığı yapılırken kurulan reklam kampanyalarında (ister search ister performans max olsun) dönüşüm oranı oldukça belirleyici bir faktördür. Tüm reklam tıklamalarının danışanımıza bir maliyeti olduğu ( TBM/PPC ) göz önünde bulundurulursa makul seviyedeki tıklamaların satın alma ile sonuçlanması beklenmektedir. Bu oran sektöre göre değişkenlik göstermekle birlikte tüm tıklamalar baz alınarak %2 dönüşüm oranı başarılı bir kampanya olarak kabul edilebilir.

Dönüşüm oranı; dönüşüm sayısının (sizin dönüşüm olarak belirlediğiniz işlemlerdir; satın alma, form doldurma, whatsapp tıklaması, yerel işletmeye yol tarifi alma gibi) bir dönüşümle ilişkilendirilme olasılığı olan toplam reklam etkileşimi sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, 1.000 etkileşimden 15 dönüşüm elde ettiyseniz dönüşüm oranınız %1,5 olur (15 ÷ 1.000 = %1,5)


Dönüşüm Oranı odaklı olarak reklam kampanyalarını incelediğimiz zaman gelen müşterilerin satın alma sürecini tamamlamadan çıkış yapma sebeplerini de bulabiliriz. Bu sayede sadece dönüşüm oranı kontrolü yapmakla kalmayıp aynı zamanda tüm reklam kampanyalarını alt başlıklarını ve uzantıları ( güncel ismi ile ÖGE bağlantılarını ) kontrol etmiş oluruz.


Google Ads panelindeki incelemeler bittiği zaman dönüşüm oranı incelememize olayın web sitemize bakan tarafı olan; açılış sayfası içerik kalitesi, mobil ve masaüstü açılış hızı, satın alma işlem basamaklarının kolaylığı, web sitesinin kullanıcı dostu olması gibi adımları kontrol etmeye geçmeliyiz. Bahsi geçen dönüşüm oranı incelemelerini kısa anlaşılır ve vurucu noktaları ile tek tek ele alalım.


DÖNÜŞÜM ORANI ARTIRMAK İÇİN GOOGLE ADS PANELİ KONROLLERİ


Reklam kampanyanız için belirlediğiniz anahtar kelimeler Google’da arama yapan her kullanıcı için tetiklenerek reklamınızın gösterilmesini sağlar. Peki bu anahtar kelime öbeklerini reklam metni ve açıklamaları bölümlerinde anlamlı bir şekilde kullandınız mı? Reklamınız kullanıcı karşısına çıktığı zaman her kullanıcı arama yaptığı anahtar kelimeyi reklam metninde görmek ister psikolojik olarak aradığı şeyi bulduğu algısı oluşur.

Bu sayede hem Tıklama Oranınız (TO) artar hem de dolaylı yoldan Dönüşüm Oranı arttırılmış olur. Kalite puanınız da Tıklanma Oranı ile alakalı olduğu için linki tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kullanılan vurucu başlık ve açıklama ( reklam metni ) kadar önemli bir diğer husus reklam ögeleri bölümündeki resim eklentisidir. Görsel hafıza her zaman yazıdan çok daha etkili olup dönüşüm oranı açısından da oldukça faydalıdır. Google her kampanya için kare ve dikdörtgen resimler logo video için uzantı eklemenize izin verir. Bu eklentilerin gereksinimleri olan minimum boyut ve kalite ise reklam içerisinde Google tarafından bize gösterilir. Reklamınız ile en uyumlu görselleri seçerken yüksek kaliteli olması da kullanıcı için önemli bir faktördür.

 

DÖNÜŞÜM ORANI İÇİN VURUCU NOKTALAR


Belirlediğiniz başlık açıklama ve görsellerden sonra en az o kadar önemli olan bir konu vurucu noktaların belirlenmesidir. Müşteri bakış açısı ile düşünerek bu ürünü neden almalıyım sorusunun cevabını vermeliyiz. Bunun için ürün özellikleri, avantajları ve faydaları olmak üzere üç başlık belirlemek uygun olacaktır. Pazarlamaya çalışılan ürünün dönüşüm oranını artırmanın en etkili yollarından olan avantajların doğru ifade edilmesi rakiplerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Ürün özellikleri detaylı ve doğru olarak ifade edilmelidir.


Ürün reklamı için tasarlanan videoların özelliklerine değinelim. Bu videoları reklam uzantısı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca web sitenizdeki blog yazılarının arasında videoların uzun hali kullanımı çok faydalı olacaktır. Belirleyeceğiniz videolar (özellikle youtube reklamları için) herkes tarafından dikkat çekici olması açısından anahtar kelimelerinizi içermeli. Reklam için seçilen videolarda 2 saniye kuralı unutulmamalıdır. Eğer hedef kitlenize ilk 2 saniyede mesajınızı veremezseniz muhtemelen reklamı atla butonuna tıklayarak diğer reklamlar gibi sizinde vakit kaybı olduğunuzu düşüneceklerdir.


Satılan ürün veya hizmet için yaptığınız anahtar kelime çalışmaları kadar önemli olan bu konu hem görsel olarak hem işitsel olarak kullanıcıya hitap etmeli. Unutmayın reklam verilen sayfada kullanıcı tıklamasa dahi sizin reklam videonuz oynuyor ve hedef kitlenizin (potansiyel müşterilerinizin) marka bilinirliğinizin oluşmasına katkıda bulunuyor. Dönüşüm oranı artırmanın bize bakan yönlerini ele aldık. Bununla beraber optimize edemeyeceğimiz ama dönüşüm oranı denilince muhakkak kontrol edilmesi gereken faktörlere değinelim.


OPTİMİZE EDİLMESİ KISITLI FAKTÖRLERİN DÖNÜŞÜM ORANI ETKİSİ


Ürünlerinizin sergilediği tüm platformlarda müşterilerin sorularına yanıt veren bir işletme çalışanı olması lazım. Bu çalışanın bilinçli olması ve soruya cevap verirken ürün ile ilgili anahtar kelimeyi sorunun cevabında geçirmesi kullandığınız platformdaki sıralamanız açısından önemli bir faktördür. Bu sayede ürün satışı bazında dönüşüm oranı artışı gözlemlenecektir.

Ürün satışlarındaki dönüşüm oranı artışını sağlamanın bir değer etkili yolu ise gösterim sayınızdır. Tabi ki bu da kolay kolay optimize edilecek bir etken değil ancak ürün fotoğraflarınızın kaliteli olması fotoğraf üzerinde büyüteç özelliğinin aktif edilmesi oldukça yarar sağlar.

Gerek Google Merchant Center gerekse diğer tüm ürün gösterimi yapan ticari pazarlama platformlarının çok önem verdiği bir kriter olan ürününüze yapılan yorum ve yıldız etkisi. 5 yıldızı olan ve onlarca olumlu yorum yapılmış bir ürünün dönüşüm oranı hem sattığınız diğer ürünlere hem de rakiplerinizin muadil ürünlerine kıyasla fark yaratacaktır. Bu etkende optimize edilebilir olmamakla birlikte satın alma işlemini tamamlayan her müşteriye değerlendirme yapabilmesi için bir link içeren mail ve SMS gönderilebilir.

Unutmayın günümüz tüketicileri hızlı ve kolay erişilebilir alışveriş adımlarını sever. Aynı husus satın alınan ürünün değerlendirilmesi konusunda da geçerlidir. Kimse sizden satın aldığı ürünü değerlendirmek için vakit kaybetmek istemez. Sizin bunu en kısa yoldan (tek link tıklaması ile) müşterinize ‘’fikirleriniz bizim ve diğer kullanıcılar için çok değerli, sadece 30 saniyenizi ayırarak bizi değerlendirmek ister misiniz ?‘’ gibi kısa ama çarpıcı bir ifade ile yönlendirmeniz gerekmektedir.

Müşterilerin satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce pazar araştırması yapma olasılıkları yüksektir. Benzer ürünleri farklı sekmelerde açmak veya ürün satışı yaptığınız platformda fiyata göre sıralı seçeneği ile filtreleme yapabilirler. Bu konuda yapılması gereken potansiyel müşterilerden önce sizin pazar araştırması yaparak sunduğunuz ürünün muadilleri ile kıyaslamasını yapmanız gerekmektedir. Dönüşüm oranı artırmanın en iyi yolu diğer ürünlerden daha uygun fiyat politikası ile hareket etmek olacaktır.

Dönüşüm oranı arttırmak için uygulanan pazarlama stratejilerinden bir diğeri ise indirim ve kupon uygulamalarıdır. Çok başarılı olarak bu stratejiyi yürüten çeşitli firmalar hem kar marjlarını arttırıp hem de hedef kitlesinde süreklilik oluşturmaktadırlar. Belirlenen değerlerin üzerinde alışveriş yapan müşterilere verilecek olan kuponlar sayesinde bir sonraki alışverişte sizi tercih etmelerine sebep olacaksınız. Tabi bunu sağlayabilmeniz için müşterilerin ilk alışveriş deneyimlerinin olumlu geçmiş olması gerekmektedir.

Ürünün görseldeki ile bire bir aynısını en kısa zamanda müşteriye teslim etmek en önemli faktördür. Aksi takdirde vereceğiniz indirim kuponları hediye çekleri anlamsız kalacaktır. Funnel sisteminin en değerli parçası olan satın alma işlem basamağının tamamlanması, hedef kitlenize sunduğunuz kaliteli hizmetle süreklilik doğuracaktır.

DÖNÜŞÜM ORANI ARTIRMA İŞLEM BAŞLIKLARI ÖZETİ


Yazımızda kapsamlı olarak bahsettiğimiz ürünümüzün satın alma sürecindeki dönüşüm oranı arttırma çalışmalarının bir özeti olarak adım adım sıralayalım;


1 Ürününüz için en uygun Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

2 Anahtar Kelime Optimizasyonu ve Reklam Metni ile Uyumunun Kontrolü

3 Reklam Metni ile kısıtlı kalmayıp Resim Eklentisi Kullanmanız

4 Vurucu Noktaların belirlenmesi; Neden Bu Ürünü Satın Alayım Sorusunun Cevabı

5 Ürün Tanıtıcı Videosu; Kaliteli ve Çarpıcı olmalı (2 saniye kuralı)

6 Satış Yapılan Tüm Platformlarda Müşteri Sorularına Uygun Cevaplar Verilmesi

7 Ürün Gösterim Sayısı

8 Ürün Yıldız ve Yorumları

9 İndirim ve Kupon Tanımlama İşlemleri

10 Rakip Analizi Yaparak Fiyat Belirleme


BONUS: Bu maddelerin içerisinde geçmese de en temel faktör olan web sitenizi hatırlatmak isterim. Web sitenizin mobil uyumluluğu sayfaların açılış hızı satın almaya götüren işlem basamaklarının kolaylığı gibi faktörler Dönüşüm Oranı konusunu doğrudan etkiler.


Yukarıda sıralanan işlem başlıklarının tamamını doğru olarak uygulayan bir işletmenin ürünlerini dijital ortamlarda satamaması söz konusu dahi olamaz. E-ticaret adımlarının çok yönlü bir ekip işi olduğu unutulmamalıdır. Profesyonel destek almak isteyen tüm e-ticaret yatırımcıları için SeoRey Dijital Pazarlama şirketi olarak ekip arkadaşlarımız ile birlikte bu yolda beraber yürümeye hazırız. Ücretsiz web sitesi ve SEO analizi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. SeoRey ailesi olarak bol kazançlar dileriz.

Paylaş