fbpx

Kalite Puanı Nedir ? Etkileyen 3 Önemli Faktör

Marketing

KALİTE PUANI NEDİR ?

Global veya yerel olarak yapılan her ticaret ve hizmet pazarlaması Google’da yer bulmaya başladı. Bu noktada firmaların marka bilinirliği ve ön sırada çıkma yarışları devreye girdi. Potansiyel müşterilere ürün ve hizmetlerinizi sunmak için doğru tasarlanmış bir WEB sitesine kaliteli içeriklere uygun SEO çalışmasına ve yüksek KALİTE PUANLI reklamlara ihtiyaç doğdu.

 Bu yazımızda kalite puanı nedir, hangi faktörlerle belirlenir, kalite puanının önemi ve kalite puanını arttırmak için neler yapılabilir konusuna değineceğiz.

Google Kalite Puanı; 1 ile 10 arasında, milyarlarca verinin yapay zeka tarafından değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan değerdir. Sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerin Google’da aratılması ile kullanıcıların karşılaştığı reklamın ve açılış sayfasının alaka düzeyini gösterir. 

Aynı zamanda ilgili anahtar kelimenin yönlendirildiği web sayfasından elde edilen kullanıcı deneyiminin notudur. Anahtar kelime reklam içeriği ve ilgili web sayfasının maksimum oranda alakalı ve doğru içeriklere sahip olması Kalite Puanını artıracaktır.

Kalite Puanı uyulması  gereken zorunlu bir  kural olmamakla beraber, Google yapay zekasının gösterdiği ; anahtar kelime, reklam ve web sitesi ahenginin, potansiyel arama trafiğine uygunluk ve fayda derecesi olarak tanımlanabilir. Seçilen anahtar kelimelerin kalite puanı değerlendirmesi yapılırken yapay zekanın dikkate aldığı bazı kriterler vardır.

KALİTE PUANINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Açılış Sayfası Deneyimi : İlgili anahtar kelimenin web sitende linklendiği (yönlendirildiği) sayfanın içerik olarak uygunluk oranı. Kullanıcıların aradığı cevapları ve hizmetleri bulması. Belirlenen anahtar kelimenin reklamı ve tıklandığında kullanıcı karşısına çıkan sayfanın uyumluluğu düzenli olarak kontrol edip optimizasyonlarının yapılması gerekmektedir. 

Açılış sayfanızın özgün tasarıma sahip olması da Google için önemli bir kriterdir. Açılış sayfasının ve site içi gezinme hızının yüksek olması puanınızı etkileyecek başka bir faktördür. Kullanılan başlıklar ( H1-H2-H3) birbirinin devamı niteliğinde ve  ahenkli olmalıdır.

Beklenen Tıklama Oranı : Anahtar kelime ile kullanıcının karşısına çıkan reklamın potansiyel tıklanma oranı. Dikkat çekici ve özgün başlık seçimi ile alakalı ve doğru bilgi verilmesi Tıklama Oranını arttıracaktır. Reklamınız ilgili konuma bağlı olarak geçmiş performans değerlendirmesine girer.

Google akıllı algoritması yönettiğiniz hesaptaki anahtar kelimeler için beklenen tıklama oranını, kullanıcıların yaptığı aramalarla sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerin ne kadar uyumlu olarak eşleşeceği olasılığını hesaplar. Açık arttırma anında ise (anahtar kelimeniz bir arama terimi tarafından tetiklenip reklamınız gösterildiğinde) arama terimlerini, cihaz türünü ve açık artırma anındaki diğer faktörleri (rakiplerinizin teklifi gibi ) temel alarak beklenen  TO’yu daha doğru olarak hesaplar.

Her bir anahtar kelimenin beklenen TO’su için 3 farklı kategori oluşturulur. Ortalamanın üstünde, ortalama ve ortalamanın altında. Her bir örnek ayrı iyileştirme ister. Kalite puanı ve beklenen TO Google tarafından farklı kategorize edildiği için ayrı ayrı kontrol edilip optimize edilmesi gerekmektedir. Genel kalite puanınız yüksek olsa bile TO’nuz düşük veya tam tersi durumlar olabilir.

Reklam Alaka Düzeyi : Kullanıcıların karşısına çıkan reklamın,  yazılan anahtar kelime ile uyum oranıdır. Tetiklenen anahtar kelime; kullanılan reklam başlık ve açıklama metni ile reklamın URL’si tıklandığında yönlendirdiğiniz sayfa bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Google dünyanın dört bir tarafında arama yapan kullanıcılara en faydalı ve alakalı içerikleri en kısa sürede karşılarına çıkarmak için sürekli güncellenen canlı bir organizma gibi çalışır. Bu sebeple yönetilen reklam hesaplarındaki optimizasyon önerileri ve anahtar kelimelerin durumu ( ortalamanın üstünde, ortalama veya ortalamanın altında ) düzenli kontrol edilerek optimize edilmelidir.

Reklamlarınızdan istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, anahtar kelimelerinizle ilgili başlıklar açıklamalar linklenen URL ile web sitenizi kontrol edip, optimizasyonunu yapmak reklamlarınızın  ön sıralarda gözükmesi için faydalı olacaktır.

KALİTE PUANININ ÖNEMİ VE REKLAM SIRALAMASINA ETKİSİ

Yukarıdaki tablo bize reklamların Google’daki sıralamasının nasıl belirlendiğini en basit şekilde açıklamaktadır. Firmanızın belirlediği maksimum Tıklama Başı Teklifi ile Kalite Puanınız çarpılarak ortaya çıkan puan o anda ilgili anahtar kelime için reklam teklifi veren tüm firmalar ile yarışa girer. Milyarlarca veriyi aynı anda değerlendiren akıllı Google Algoritması anlık olarak sizi sıralamaya koyar.

Tabloda görülen B firması kullanıcının anlık olarak aradığı anahtar kelime için verdiği TBM teklifi ve Kalite Puanı çarpımı sonucu birinci sırayı almıştır. A firması ise rakiplerine göre en yüksek TBM teklifini vermiş olmasına rağmen Kalite Puanı çok düşük olduğu için en son sırada yer bulabilmiştir. Peki  C ve D firmaları 10’ar puan alarak eşitlik durumunda kaldıklarında reklam sıralamaları hangi kriterlere göre belirlenecektir. 

Bu noktada Google iki hesabı; genel bütçesine ve geçmiş reklam performansına göre sıralar. Eşitlik durumundaki reklam puanında C firmasının D firmasından önde  gözükmesi bütçe ve geçmiş reklam performansının daha iyi olmasıdır.

Reklam sıralamanız belirlenirken TBM size maddi bir yük olacaktır. Uzun vadeli çalışmalar ile web sitenizin hızı, içeriği  ve SEO uyumluluğu ile beraber kategori düzenlemeleri yapıldıktan sonra, anahtar kelimelerinizle uyumlu reklam başlık ve açıklamaları ile artan kalite puanı size ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. 

Bu noktada yapılan her çalışma ileriye yönelik bir birikim olarak değerlendirilmelidir. Özetle yüksek KALİTE PUANI nın en büyük önemi MADDİ TASARRUF sağlamasıdır.

Google’da reklamınız yayınlanıyor rakiplerinizin önündesiniz her şey çok güzel gidiyor. Peki bu durum kalıcı mı ? Tabi ki cevap HAYIR. Google tüm pazardaki rakiplerinizle sürekli yarış halinde olduğunuz bir platformdur. Dönemsel iniş çıkışlar muhakkak olacaktır. Ayrıca haftalık ve aylık optimizasyon ve değerlendirmeler yapılmadığı takdirde hızlı bir düşüş sürecine girmeniz kaçınılmazdır.

Kalite puanı kadar TBM (Tıklama Başı Maliyet) değerinizde reklam sıralamasında etkili olmaktadır. TBM algoritmasına da çok kısa değinmek isterim. Anahtar kelimeniz için belirlediğiniz maksimum TBM teklifinizin 10 lira olduğu örneğini ele alalım. 10 liralık teklif ile birinci sırada yer aldığınızı varsayalım. Peki Google Ads sizden her tıklama için 10 lira mı alacak ? Cevap HAYIR sizden sonra teklif veren rakibinizin 1 kuruş fazlası kadar TBM ortaya çıkar. Örneğin ikinci sıradaki rakibiniz 9.10 lira teklif vermiş olsun, Google Ads hesabınızdan her reklam tıklaması için 9.11 lira ödeme yaparsınız.

KALİTE PUANINIZI NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ ?

Kalite puanı sizin daha düşük bütçe ve TBM ile reklam sıralamanızı arttırmanızı sağlar. Düzenli olarak yapılan kontrol ve optimizasyonlarla yükseltilebilir. 

En başarılı çözüm yöntemi ise bütünsel yaklaşımdır; yani web sitesi hızınız, kullandığınız tema, sadelik ve anlaşılırlık, web sitenizdeki makale ve blog yazılarının kalitesi ( kullanıcılar aradıkları soruların cevaplarını bulabiliyor mu ? ) web sitesi SEO çalışmanız hepsi uzun ve sabırla yönetilmesi gereken bir süreç. Yapılan her çalışma orta ve uzun vadeli yatırım olarak planlanmalıdır.

Reklamınız için pazar araştırması yapıp anahtar kelimeleri belirledikten sonra reklam için başlıklar, açıklama metni  ve reklam tıklanınca kullanıcıyı yönlendirdiğiniz ilgili URL oluşturulur. Bu noktada Google tüm kullanıcılarına hızlı güvenilir ve doğru kaynaklar sunmak istediği için en alakalı siteleri ön plana çıkarır. Bütünsel bir yaklaşım ile kullanıcıların arattığı ve sizin reklamınızı tetikleyen anahtar kelime  reklam başlığı ve açıklaması, ilgili anahtar kelime veya reklama linklenen URL sonucu açılan sayfanızdaki içerik, sayfanızın açılış hızı, sayfanızda gezinme hızı, en önemlisi de ürün seçimi ödeme yöntemleri ve siparişi tamamlama sürecinin kolay güvenilir anlaşılır olmasıdır. Google’ın kullanıcılarına daha iyi bir deneyim yaşatmak için belirlediği tüm bu faktörler üzerine adım adım yapılan çalışmalar, düzenlemeler ve optimizasyonlar sonucunda Kalite Puanınızın artmama olasılığı yoktur diyebiliriz.

Bu yazımızda; Kalite Puanını, Kalite Puanının önemini ve Kalite Puanına etki eden faktörleri basit bir dille anlatmaya çalıştım. Reklam sıralaması hesaplanırken Kalite Puanı ve TBM algoritmasını en akılda kalacak şekilde örnek bir tablo ile siz değerli okuyucularımıza sundum. 

Rakiplerinizin reklamlarının önüne geçmeniz için yapılması gereken çalışmaları sıralarken, bütçenizden nasıl tasarruf edeceğinizden bahsettim. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. SeoRey ailesi olarak reklam kampanyalarınızın fikir aşamasından değere dönüşüm sürecini beraber yönetmekten mutluluk duyarız

Paylaş